Pompa Ciepła vs Maty: Porównanie Kosztów dom 145m2 EU30

Pompa ciepła vs. maty: porównanie kosztów

Dom 145 m2 EU30

Pompa ciepła Toshiba Estia vs. maty elektryczne – wielkie porównanie kosztów w domu EU30

Pompa ciepła Toshiba Estia vs. maty elektryczne – wielkie porównanie kosztów w domu EU30

Wznoszenie nowoczesnych budynków mieszkalnych w standardzie niskoenergetycznym wymaga od inwestorów redefinicji dotychczasowego podejścia do projektowania systemów grzewczych. W domach o wysokiej izolacyjności przegród, gdzie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania (EU) kształtuje się na poziomie zaledwie 30 kWh/m²/rok, struktura kosztów eksploatacyjnych ulega drastycznemu przesunięciu. Koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną na cele bytowe zaczynają dominować nad wydatkami na samo ogrzewanie pomieszczeń.

Niniejsze opracowanie stanowi rygorystyczne i wyczerpujące porównanie techniczno-ekonomiczne dwóch skrajnych filozofii grzewczych dla domu o powierzchni użytkowej 145 m², zlokalizowanego w III strefie klimatycznej Polski (Ciechanów, projektowa temperatura zewnętrzna -20°C). Porównaniu podlega niskotemperaturowy system hydrauliczny oparty na pompie ciepła powietrze-woda Toshiba Estia R32 [1, 2] oraz system bezpośredniego ogrzewania elektrycznego w postaci mat kablowych. Analiza uwzględnia pełne zbilansowanie energetyczne, wymiarowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej (PV) wraz z magazynem energii w systemie rozliczeń net-billing [3, 4] oraz rygorystyczne uwarunkowania fizyki budowli i komfortu termicznego mieszkańców.


1. Charakterystyka budynku i obliczenie zapotrzebowania na energię

Do przeprowadzenia rzetelnej analizy niezbędne jest dokładne wyznaczenie bilansu energetycznego budynku dla 5-osobowej rodziny. Budynek charakteryzuje się następującymi parametrami wejściowymi:

  • Powierzchnia użytkowa: A = 145 m²
  • Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania: EU = 30 kWh/m²/rok
  • Liczba mieszkańców: 5 osób
  • Dobowe zużycie ciepłej wody użytkowej (CWU): 250 litrów o temperaturze 45°C przy temperaturze wody zimnej na wejściu 10°C.

Obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania (CO)

Zapotrzebowanie na energię użytkową do celów grzewczych (Qco,nd) wynika bezpośrednio z powierzchni użytkowej budynku oraz wskaźnika EU:

Qco,nd = 145 m² × 30 kWh/m²/rok = 4350 kWh/rok

Obliczenie projektowego obciążenia cieplnego budynku

W celu dobrania mocy urządzeń oraz określenia wymaganej powierzchni grzewczej, kluczowe jest wyznaczenie projektowego (szczytowego) obciążenia cieplnego budynku (Qmax). Dla budynków o standardzie EU = 30 kWh/m²/rok jednostkowe zapotrzebowanie na moc grzewczą przy temperaturze projektowej wynosi średnio 25 W/m²:

Qmax = 145 m² × 25 W/m² = 3625 W (3,625 kW)

Projektowe obciążenie cieplne całego budynku wynosi zatem 3625 W. Wartość ta doskonale uzasadnia wybór pompy ciepła o mocy nominalnej 4 kW.[2]

Obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do przygotowania CWU

Zapotrzebowanie na energię niezbędną do podgrzania wody (Qcwu,nd) oblicza się na podstawie masy podgrzewanej wody w skali roku, ciepła właściwego wody (cw ≈ 1,163 Wh/(l·K)) oraz różnicy temperatur (ΔT = 45°C – 10°C = 35 K):

Vrok = 250 l/dobę × 365 dni = 91 250 l/rok
Qcwu,nd = (91 250 l/rok × 1,163 Wh/(l·K) × 35 K) / 1000 ≈ 3714 kWh/rok

Sumaryczne zapotrzebowanie budynku na energię użytkową (CO + CWU) wynosi zatem 8064 kWh/rok. Do tego bilansu należy doliczyć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną na cele bytowe (oświetlenie, urządzenia AGD/RTV, wentylacja mechaniczna, automatyka), które dla 5-osobowego gospodarstwa domowego oszacowano na poziomie 4000 kWh/rok.[5]

Kategoria zapotrzebowania Energia użytkowa / elektryczna (kWh/rok)
Ogrzewanie pomieszczeń (CO) 4350 (cieplna)
Przygotowanie ciepłej wody (CWU) 3714 (cieplna)
Zużycie bytowe (energia elektryczna końcowa) 4000 (elektryczna)
Suma zapotrzebowania netto (CO + CWU) 8064


2. Wariant A: Niskotemperaturowy system hydrauliczny z pompą ciepła

Wariant A opiera się na wodnym systemie płaszczyznowym (ogrzewanie podłogowe) zasilanym przez inwerterową pompę ciepła typu split Toshiba Estia R32 o mocy nominalnej 4 kW.[6, 2]

Specyfikacja technologiczna pompy ciepła Toshiba Estia R32 4 kW

Urządzenie o oznaczeniu jednostki zewnętrznej HWT-401HW-E bazuje na technologii sprężarki rotacyjnej typu Twin-Rotary z technologią hybrydowego inwertera DC.[2] Wykorzystanie czynnika chłodniczego R32 przekłada się na wysoką efektywność energetyczną (klasa A+++ dla temperatury zasilania 35°C).[2] Sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (SCOP) dla klimatu umiarkowanego przy parametrach W35 wynosi 4,53.[2] Nominalny współczynnik COP przy temperaturze zewnętrznej +7°C i zasilaniu 35°C osiąga wartość 5,20.[2] Pompa ta pracuje w trybie monowalentnym do temperatury projektowej, a jej zakres pracy rozciąga się do -20°C.[2]

W systemie przewidziano zintegrowany zasobnik CWU o pojemności 300 litrów wykonany ze stali nierdzewnej.[1, 6] Średnioroczny współczynnik COP dla przygotowania CWU wynosi 2,80.[7]

Kalkulacja kosztów instalacji hydraulicznej Kan-therm

Zamiast pokrywać rurami grzewczymi całą powierzchnię 145 m², projekt opiera się na rzeczywistym zapotrzebowaniu na moc. Przy zasilaniu niskotemperaturowym (parametry 35/30°C dla pompy ciepła) i standardowym wykończeniu podłogi, średnia wydajność cieplna wodnego ogrzewania podłogowego wynosi około 50 W/m².[4] Obliczamy wymaganą powierzchnię aktywną instalacji hydraulicznej (Awodna):

Awodna = 3625 W / 50 W/m² = 72,5 m²

Wymagana powierzchnia aktywna pętli ogrzewania podłogowego wynosi 72,5 m². Rury układane są w rozstawie 15 cm [1], natomiast omija się powierzchnie pod zabudową stałą (meble kuchenne, szafy wnękowe, spiżarnia) oraz pomieszczenia techniczne.

Kalkulacja kosztów systemu Kan-therm uwzględnia pełne ocieplenie całej płyty podłogowej budynku (145 m² – ze względu na potrzebę izolacji termicznej od gruntu) oraz montaż elementów grzewczych na powierzchni aktywnej 72,5 m²:

Składnik kosztów instalacji Kan-therm Opis kalkulacji Koszt brutto (8% VAT)
Materiały instalacyjne Kan-therm Rury PE-RT Blue Floor, spinki, folia, taśmy dla pow. 72,5 m² 6 500 zł
Izolacja termiczna (styropian) EPS 100 o grubości łącznej 15 cm na całą powierzchnię domu (145 m²) 4 500 zł
Rozdzielacze i osprzęt Szafki podtynkowe, rozdzielacz ze stali nierdzewnej z rotametrami [1] 2 000 zł
Automatyka strefowa Termostaty pokojowe, siłowniki, centralna listwa sterująca 3 000 zł
Robocizna wykonawcza Układanie styropianu (145 m²), rur (72,5 m²), próba szczelności 5 300 zł
Suma kosztów instalacji odbiorczej (kompletny system) 21 300 zł

Całkowity koszt Wariantu A przed uwzględnieniem dotacji wynosi 51 300 zł brutto (pompa ciepła Toshiba Estia wraz ze zintegrowanym zasobnikiem za 30 000 zł oraz zoptymalizowana instalacja podłogowa Kan-therm za 21 300 zł).


3. Wariant B: System bezpośredniego ogrzewania elektrycznego

Wariant B zakłada rezygnację z wodnego systemu dystrybucji ciepła na rzecz bezpośredniej konwersji energii elektrycznej w ciepło w warstwie wykończeniowej podłogi. Sprawność tej konwersji wynosi dokładnie 100% (COP = 1,00) w pełnym okresie eksploatacji.

Kalkulacja wymaganej powierzchni mat elektrycznych

Wielu instalatorów popełnia błąd, proponując maty na całej powierzchni użytkowej domu (145 m²), co generuje zbędne koszty inwestycyjne oraz sztucznie zawyża wymaganą moc przyłączeniową budynku (aż do 17,4 kW na same cele grzewcze!).

Stosując podział obciążenia cieplnego przez wydajność jednostkową mat (120 W/m²), obliczamy rzeczywistą, fizycznie wymaganą powierzchnię aktywną mat elektrycznych (Amaty):

Amaty = 3625 W / 120 W/m² ≈ 30,2 m²

Fizycznie potrzebujemy zaledwie 30,2 m² aktywnej powierzchni mat grzewczych rozłożonych w strefach najczęstszego przebywania ludzi (np. centralna część salonu, łazienki, kuchnia). Pozostałe strefy domu (sypialnie pod łóżkami, korytarze) nie wymagają stałego grzania płaszczyznowego i są dogrzewane pośrednio.

Całkowity koszt zakupu mat o powierzchni 30,2 m², dedykowanych przewodów zasilających, czujników podłogowych, programowalnych termostatów ściennych oraz profesjonalnego montażu wynosi 6 000 zł brutto (średnia stawka rynkowa wraz z osprzętem to ok. 200 zł/m² powierzchni aktywnej) .

Z racji braku centralnego źródła ciepła, przygotowanie ciepłej wody użytkowej wymaga zastosowania niezależnego podsystemu. W analizie uwzględniono dwie opcje:

Podwariant B1 (Ekonomiczny OPEX): Dedykowana pompa ciepła do CWU

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej powierzono dedykowanej pompie ciepła do CWU ze zbiornikiem 250 litrów (np. Hewalex PCWU lub Ariston) . Urządzenie to pobiera ciepło z powietrza i charakteryzuje się średniorocznym współczynnikiem COP równym 2,80. Koszt zakupu urządzenia wraz z niezbędnym osprzętem hydraulicznym, kanałami powietrznymi i montażem wynosi 7 500 zł brutto.[8]

Podwariant B2 (Niski CAPEX): Klasyczny bojler elektryczny

Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana w klasycznym podgrzewaczu pojemnościowym o pojemności 250 litrów wyposażonym w grzałkę elektryczną o mocy 3 kW (COP = 1,00). Koszt zakupu bojlera wraz z montażem wynosi 2 500 zł brutto.


4. Dobór instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii w systemie net-billing

Wprowadzony model rozliczeń net-billing w połączeniu z godzinowymi cenami giełdowymi drastycznie zmienia opłacalność instalacji fotowoltaicznych bez magazynów energii.[3] Aby zminimalizować koszty zakupu energii w drogiej strefie taryfy G12w (T1 = 1,20 zł/kWh) na rzecz strefy tańszej (T2 = 0,65 zł/kWh), konieczna jest integracja systemu PV z magazynem energii w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4).[5, 9]

Strategia sterowania „noc ładuje, dzień zasila”

Wdrożenie taryfy G12w umożliwia zaprogramowanie algorytmu systemu zarządzania energią (EMS) w falowniku hybrydowym.[5] W okresie zimowym, przy niedoborze generacji z PV, system wymusza ładowanie magazynu z sieci w godzinach obowiązywania taniej strefy T2 . W ciągu dnia, podczas obowiązywania drogiej strefy T1, dom jest zasilany bezpośrednio z magazynu, co pozwala uniknąć zakupu energii po najwyższej stawce.[5] Latem system dąży do maksymalizacji autokonsumpcji: nadwyżki z PV ładują magazyn, eliminując pobór sieciowy.[5] Akumulatory LiFePO4 charakteryzują się żywotnością przekraczającą 6000 cykli przy głębokości rozładowania (DoD) na poziomie 90%.[5]

Dobór wielkości systemów PV i magazynów energii dla poszczególnych wariantów

Różne zapotrzebowanie na energię elektryczną w poszczególnych wariantach determinuje konieczność indywidualnego doboru mocy generatora PV oraz pojemności baterii:

  • Wariant A (Pompa ciepła): Sumaryczne zużycie energii wynosi 6286 kWh/rok (ogrzewanie: 960 kWh przy SCOP 4,53 [2]; CWU: 1326 kWh przy COP 2,80 [7]; byt: 4000 kWh). Optymalny dobór to instalacja PV o mocy 7,5 kWp połączona z magazynem energii o pojemności 10 kWh.[5] Koszt systemu z inwerterem hybrydowym wynosi 45 000 zł brutto.
  • Wariant B1 (Maty + Pompa CWU): Całkowite zużycie prądu wynosi 9676 kWh/rok (ogrzewanie direct: 4350 kWh; CWU: 1326 kWh [7]; byt: 4000 kWh). Aby zminimalizować wysokie zużycie prądu w okresie zimowym, konieczne jest zwiększenie mocy generatora PV do 10 kWp i zastosowanie magazynu o pojemności 14 kWh.[5] Koszt systemu wynosi 58 000 zł brutto.
  • Wariant B2 (Maty + Bojler): Zużycie prądu osiąga 12 064 kWh/rok (ogrzewanie direct: 4350 kWh; CWU direct: 3714 kWh; byt: 4000 kWh). Zbilansowanie tak dużego zużycia wymaga maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni dachu i montażu instalacji PV o mocy 12 kWp połączonej z magazynem o pojemności 14 kWh.[5] Koszt inwestycyjny wynosi 65 000 zł brutto.


5. Analiza finansowa: CAPEX i OPEX

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe porównanie nakładów początkowych (CAPEX) oraz rocznych kosztów eksploatacyjnych (OPEX). W kalkulacji CAPEX uwzględniono dofinansowanie z programu „Moje Ciepło” dla pomp ciepła powietrze-woda w nowo wznoszonych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym (EP ≤ 55 kWh/m²/rok).[7] Dotacja wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych, czyli maksymalnie 7 000 zł.[7, 10] Warianty opierające się wyłącznie na ogrzewaniu bezpośrednim (maty elektryczne) nie podlegają dofinansowaniu w tym programie.[7]

Składnik kosztów i bilansu Wariant A: Toshiba Estia + Podłogówka hydrauliczna + PV 7.5 kWp + Magazyn 10 kWh Wariant B1: Maty elektryczne + Pompa CWU + PV 10 kWp + Magazyn 14 kWh Wariant B2: Maty elektryczne + Bojler elektryczny + PV 12 kWp + Magazyn 14 kWh
System grzewczy CO (brutto) 30 000 zł (pompa ciepła) [6, 2] 6 000 zł (maty grzewcze – 30,2 m²) 6 000 zł (maty grzewcze – 30,2 m²)
Dystrybucja ciepła (Kan-therm) 21 300 zł (instalacja hydrauliczna) 0 zł (ujęte w cenie mat) 0 zł (ujęte w cenie mat)
System przygotowania CWU 0 zł (zintegrowany z pompą) [1, 2] 7 500 zł (dedykowana pompa) [8] 2 500 zł (bojler elektryczny)
Instalacja PV + Magazyn energii 45 000 zł (7.5 kWp + 10 kWh) [5] 58 000 zł (10 kWp + 14 kWh) [5] 65 000 zł (12 kWp + 14 kWh) [5]
Dotacja „Moje Ciepło” -7 000 zł [7, 10] 0 zł [7] 0 zł [7]
Suma CAPEX Netto 89 300 zł 71 500 zł 73 500 zł
Roczne zużycie CO 960 kWh 4350 kWh 4350 kWh
Roczne zużycie CWU 1326 kWh 1326 kWh 3714 kWh
Roczne zużycie bytowe 4000 kWh 4000 kWh 4000 kWh
Suma zużycia prądu 6286 kWh/rok 9676 kWh/rok 12 064 kWh/rok
Roczny koszt prądu (OPEX) 1 200 zł/rok 2 500 zł/rok 3 500 zł/rok
Różnica OPEX (vs Wariant A) Punkt odniesienia +1 300 zł/rok +2 300 zł/rok
Różnica CAPEX (vs Wariant A) Punkt odniesienia -17 800 zł -15 800 zł
Prosty czas zwrotu (SPBT) Punkt odniesienia 13,7 roku 6,9 roku

Analiza opłacalności i ukryte bariery prawne

Dzięki inżynieryjnemu podejściu do powierzchni grzewczej i rezygnacji z przewymiarowywania systemów, koszty początkowe Wariantów B uległy znacznemu obniżeniu. Mimo to, system oparty na pompie ciepła Toshiba Estia R32 (Wariant A) pozostaje wysoce uzasadniony ekonomicznie.[2] W stosunku do Wariantu B2 (maty + bojler), dopłata do pompy ciepła wynosi zaledwie 15 800 zł netto i zwraca się po zaledwie 6,9 roku dzięki drastycznie mniejszemu zużyciu energii i mniejszym wymaganiom wobec systemu fotowoltaicznego.

Dodatkowo, kluczowym aspektem przy wyborze mat elektrycznych jest zgodność budynku z Warunkami Technicznymi w zakresie wskaźnika Energii Pierwotnej (EP).[7] Zgodnie z polskim prawem budowlanym, wskaźnik EP dla nowo wznoszonych domów jednorodzinnych nie może przekroczyć 55 kWh/m²/rok.[7] Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla energii elektrycznej pobieranej z sieci wynosi w Polsce aż wel = 2,5. Dla Wariantu A (pompa ciepła) zapotrzebowanie na energię końcową do celów CO i CWU wynosi zaledwie 2286 kWh/rok, co generuje bazowy wskaźnik EP na poziomie:

EPCO+CWU = (2286 kWh × 2,5) / 145 m² ≈ 39,4 kWh/m²/rok

Wartość ta wynosi 39,4 kWh/m²/rok, co bez problemu pozwala na spełnienie wymagań ustawowych bez konieczności nadmiernej rozbudowy PV.[7]

W przypadku Wariantu B2 (maty + bojler), zapotrzebowanie na energię końcową wynosi 8064 kWh/rok, co generuje wskaźnik EP na poziomie:

EPCO+CWU = (8064 kWh × 2,5) / 145 m² ≈ 139,0 kWh/m²/rok

Przekłada się to na wartość 139,0 kWh/m²/rok – niemal trzykrotnie powyżej limitu prawnego. Oznacza to, że oszczędność na etapie CAPEX w wariancie z matami grzewczymi jest w dużej mierze iluzoryczna, ponieważ inwestor i tak musi dokupić znacznie większą instalację fotowoltaiczną, aby jego dom formalnie przeszedł odbiór budowlany i spełnił wymogi prawne.[7]


6. Komfort termiczny i fizyka budowli

Sposób dystrybucji ciepła diametralnie wpływa na mikroklimat panujący w budynku oraz samopoczucie mieszkańców.

Bezwładność cieplna wylewki betonowej vs. dynamika mat elektrycznych

Wodna instalacja podłogowa (Wariant A) charakteryzuje się bardzo dużą masą akumulacyjną. Rury grzewcze są zatopione w jastrychu betonowym o grubości minimum 6,5 cm. Taka płyta grzewcza działa jak potężny akumulator ciepła o dużej bezwładności. Pozwala to na realizowanie oszczędnej strategii przesunięcia taryfowego w taryfie G12w.[5] Pompa ciepła pracuje intensywnie w taniej strefie nocnej (T2) [5], nagrzewając betonowy jastrych. Przez kolejne kilkanaście godzin dnia, gdy obowiązuje droga taryfa T1, ogrzewanie pozostaje wyłączone, a zakumulowane w betonie ciepło jest powoli i równomiernie oddawane do pomieszczeń.[5]

Maty elektryczne (Wariant B) charakteryzują się znikomą bezwładnością. Montowane bezpośrednio pod okładziną podłogową (w warstwie kleju) sprawiają, że podłoga staje się ciepła już po kilkunastu minutach od uruchomienia systemu. Pozwala to na precyzyjne, natychmiastowe i strefowe sterowanie temperaturą w poszczególnych pokojach. Jednakże brak masy akumulacyjnej uniemożliwia realizację taniego grzania akumulacyjnego w taryfie G12w.[5] Maty muszą pobierać drogą energię w strefie T1 dokładnie wtedy, kiedy pojawia się zapotrzebowanie na ciepło.[5]

Rola rekuperacji entalpicznej w kontroli mikroklimatu

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z wymiennikiem entalpicznym drastycznie zmienia warunki panujące wewnątrz niskoenergetycznego budynku. Tradycyjne wymienniki odzysku ciepła w okresie zimowym usuwają z budynku wilgoć generowaną przez mieszkańców, wprowadzając suche powietrze zewnętrzne. Powoduje to drastyczny spadek wilgotności względnej (RH) w pomieszczeniach poniżej 20%, co wywołuje podrażnienia dróg oddechowych.[7]

Wymiennik entalpiczny posiada membranę ze specjalnego polimeru, która oprócz ciepła pozwala na dyfuzję cząsteczek pary wodnej z powietrza wywiewanego do nawiewanego.[10] Dzięki temu wilgotność względna wewnątrz domu zimą jest stale utrzymywana na optymalnym dla zdrowia poziomie 40–50%.[10]

Wyższa wilgotność powietrza bezpośrednio wpływa na fizjologię odczuwania ciepła przez organizm ludzki. Przy wilgotności RH = 20% temperatura 22°C jest odczuwana tak samo, jak temperatura 20,5°C przy wilgotności RH = 45%. Zastosowanie rekuperatora entalpicznego pozwala zatem na obniżenie temperatury powietrza w pokojach o 1,5°C przy zachowaniu identycznego komfortu termicznego. Obniżenie temperatury wewnętrznej o 1,5°C zmniejsza straty ciepła przez przegrody zewnętrzne o blisko 10%, co bezpośrednio redukuje zapotrzebowanie na energię grzewczą .

Aktywne chłodzenie podłogowe a zjawisko punktu rosy

W okresie letnim rewersyjna pompa ciepła Toshiba Estia w Wariancie A może pracować w trybie chłodzenia, wtłaczając do instalacji podłogowej wodę o obniżonej temperaturze w celu schłodzenia budynku.[1, 2] Podstawową barierą dla tego procesu jest ryzyko kondensacji pary wodnej na powierzchni posadzki, czyli przekroczenie temperatury punktu rosy (Tdp).[11, 12] Zjawisko to opisuje fizyczne równanie Magnusa:

Tdp = (237,7 × γ(T, RH)) / (17,27 – γ(T, RH))

Gdzie funkcja γ dla temperatury wewnętrznej T i wilgotności względnej RH wyraża się wzorem:

γ(T, RH) = (17,27 × T) / (237,7 + T) + ln(RH / 100)

W budynkach z klasyczną wentylacją upalne letnie powietrze zewnętrzne dostarcza ogromne ilości wilgoci, podnosząc wilgotność względną do poziomu RH = 70% przy temperaturze pokojowej T = 24°C. Podstawiając te parametry do wzoru Magnusa, temperatura punktu rosy wynosi około 18,2°C. Oznacza to, że temperatura powierzchni podłogi nie może spaść poniżej 18,2°C.[12] Woda lodowa musiałaby mieć bezpieczną temperaturę na poziomie 20°C, co drastycznie ogranicza wydajność chłodniczą instalacji płaszczyznowej i czyni chłodzenie mało efektywnym.[12]

Zastosowanie rekuperatora entalpicznego eliminuje to ograniczenie. Latem membrana entalpiczna blokuje napływ wilgoci z zewnątrz, przekazując ją do strumienia powietrza usuwanego. Dzięki temu wilgotność względna wewnątrz domu utrzymuje się na stabilnym poziomie RH = 45%. Dla temperatury T = 24°C i RH = 45% temperatura punktu rosy spada do poziomu około 11,3°C.

Dzięki obniżeniu punktu rosy do 11,3°C pompa ciepła Toshiba Estia może bezpiecznie zasilać pętle ogrzewania podłogowego wodą o temperaturze 16–18°C bez ryzyka najmniejszej kondensacji wilgoci na posadzce.[12] Pozwala to na uzyskanie znacznie większej różnicy temperatur między podłogą a powietrzem, co diametralnie zwiększa wydajność chłodniczą układu, zapewniając pełen komfort termiczny w upalne dni.[12, 13]


7. Werdykt technologiczny i rekomendacje

Wybór optymalnego rozwiązania zależy od priorytetów inwestora, budżetu oraz wymagań formalno-prawnych.

Kiedy warto dopłacić do pompy ciepła Toshiba Estia (Wariant A)?

Zastosowanie hydraulicznego systemu opartego na pompie ciepła Toshiba Estia R32 stanowi najbardziej uzasadniony ekonomicznie wybór w następujących sytuacjach [1, 2]:

  • Dążenie do najniższych kosztów eksploatacji (OPEX): Przy 5-osobowej rodzinie koszty przygotowania CWU są na tyle wysokie, że wysoka sprawność pompy ciepła (COP 2,80 vs 1,00 w bojlerze) generuje ogromne oszczędności w skali roku.[7]
  • Chęć korzystania z bezszumnego klimatyzowania domu latem: Wykorzystanie rewersu pompy ciepła do aktywnego chłodzenia płaszczyznowego w połączeniu z rekuperacją entalpiczną zapewnia komfort termiczny przez cały rok bez konieczności inwestowania w dodatkowe systemy klimatyzacji split.
  • Spełnienie wymogów WT2021: Wariant ten gwarantuje bezproblemowe spełnienie norm wskaźnika energii pierwotnej EP ≤ 55 kWh/m²/rok bez konieczności drastycznego i kosztownego przewymiarowywania instalacji fotowoltaicznej.[7]

Kiedy maty elektryczne (Wariant B) mogą być logicznym wyborem?

Ogrzewanie kablowe w postaci mat elektrycznych może być rozważane jako system docelowy wyłącznie w ściśle określonych warunkach:

  • Skrajnie rygorystyczny budżet inwestycyjny na starcie: Gdy priorytetem jest maksymalne obniżenie początkowych wydatków na instalacje wewnętrzne kosztem przyszłych, wyższych rachunków lub konieczności stopniowej rozbudowy systemu PV w miarę dostępności środków finansowych.
  • Budynki o charakterze rekreacyjnym: W domach, w których system grzewczy jest uruchamiany okresowo, niska bezwładność mat elektrycznych pozwala na natychmiastowe uzyskanie komfortu ciepłej podłogi po przyjeździe.
  • Niechęć do skomplikowanych systemów mechanicznych: Bezpośrednie ogrzewanie kablowe charakteryzuje się niemal zerową awaryjnością i nie wymaga żadnych corocznych przeglądów serwisowych.


Konsultacja projektu i optymalizacja systemowa

Projektowanie instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz systemów fotowoltaicznych w standardzie niskoenergetycznym wymaga holistycznego spojrzenia na fizykę budynku. Każdy parametr – od stopnia odzysku wilgoci w rekuperatorze, przez pojemność magazynu energii, aż po algorytmy sterowania pompą ciepła w taryfie dwustrefowej – bezpośrednio wpływa na opłacalność całej inwestycji.[5, 3]

W celu uniknięcia kosztownych błędów na etapie wykonawczym oraz precyzyjnego dopasowania parametrów urządzeń do rzeczywistego profilu zużycia, rekomenduje się skonsultowanie swojego projektu z zespołem inżynierów i ekspertów w dziedzinie nowoczesnych systemów grzewczych oraz odnawialnych źródeł energii.

Indywidualną analizę oraz profesjonalne wsparcie projektowe można uzyskać, wysyłając zgłoszenie przez stronę kontaktową nowato.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *